Opryszczka narządów płciowych – przyczyny i objawy

Opryszczka narządów płciowych jest powszechnie, wysoce zakaźną chorobą wywołaną przez wirus, który infekuje obszary narządów płciowych. Jest przekazywany z jednej osoby na drugą w czasie aktywności seksualnej. Opryszczka narządów płciowych powoduje pęcherze lub grupy małych owrzodzeń (otwarte rany) na i wokół genitaliów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Opryszczki narządów płciowych nie można wyleczyć, natomiast istnieją leki, które mogą być stosowanie w leczeniu ognisk i minimalizować objawy.

Przyczyny opryszczki narządów płciowych

- Opryszczka narządów płciowych jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Stosunek płciowy i seks oralny to najczęstsze metody rozprzestrzeniania opryszczki narządów płciowych. Każdy kontakt skóry do skóry ,jest w stanie rozprzestrzeniać opryszczkę.

- Chociaż każdy z opryszczką narządów płciowych może rozprzestrzenić chorobę to większe ryzyko występuje jeżeli mężczyzna przenosi chorobę na kobitę, niż kobieta na mężczyznę.

Objawy opryszczki narządów płciowych

U mężczyzn, opryszczka narządów płciowych pojawia się zwykle w okolicach penisa.

U kobiet zmiany chorobowe mogą być widoczne na zewnątrz pochwy, ale często występują wewnątrz pochwy, gdzie mogą powodować dyskomfort Owrzodzenia lub pęcherze mogą występować w okolicach narządów płciowych czy odbytu.

Owrzodzenia lub pęcherze mogą występować w okolicach narządów płciowych czy odbytu.

Pierwsze pojawienie się opryszczki narządów płciowych jest zwykle bolesne i może trwać dłużej niż kolejne ataki opryszczki. Objawy mogą trwać od dwóch do czterech tygodni.

Niektórzy rozwijają inne objawy opryszczki narządów płciowych, szczególnie w pierwszym zderzeniu z chorobą:

- Gorączka

- Bóle mięśni

- Bóle głowy

- Bolesne oddawanie moczu

- Delikatne węzły chłonne w pachwinach

Domowe leczenie opryszczki narządów płciowych:

- Unikać nadmiernego ciepła lub światła słonecznego, co powoduje podrażnienia, które są bardzo niekomfortowe

- Nie używać perfumowanych lub antybakteryjnych mydeł, czy też kobiecych dezodorantów

- Nosić wygodne luźne ubranie

- Brać aspirynę, paracetamol

Zaleca się wizytę u lekarza – jeżeli domowe sposoby nie pomagają w leczeniu. Lekarz powinien przepisać specjalne leki, które powinny być skuteczne w skutecznej walce z opryszczką narządów płciowych.

Be the first to comment on "Opryszczka narządów płciowych – przyczyny i objawy"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*